Tadilat Onayı Nasıl Yapılır? Araçta Yapılan Tadilatlar Araç Tescil Belgesine Nasıl İşletilir?

 

Araç Tadilat Onayı Nasıl Yapılır?

Araçta Yapılan Tadilatlar Araç Tescil Belgesine Nasıl İşletilir?

  • Yapılacak tadilatın yetkili mühendisler tarafından projelendirilmiş ve TSE tarafından onaylanmış olması gereklidir.
  • Aracın tadilatının, bu onaylı projeye uygun yapılması şarttır.
  • LPG tadilatlarında ek olarak, “Makine Mühendisleri Odası”ndan veya Otomotiv Ana Bilim Dalı olan üniversitelerden alınmış montaj tespit raporu ve gaz sızdırmazlık raporu ile birlikte araç muayenesi için gerekli diğer belgeleri (ruhsat(TrafikTescil Belgesi ve/veya Motorlu Araç Trafik Belgesi), vergi borcu sorgusu, zorunlu trafik sigortası) hazır ederek TÜVTURK Muayene İstasyonlarına gidilir.
  • Tadilat sonrası muayene ile birlikte periyodik araç muayenesi de yapılmış olur bu nedenle, gerçekleştirilen muayene neticesinde sadece proje ile aracın uygunluğu kontrol edilmez, aracın tam bir muayenesi yapılır. Ağır ve Emniyetsiz derecesindeki kusurları olmayan veya bu kusurlarını giderilen araçların muayenesi onaylanarak tamamlanır.
  • LPG/CNG’li araçların Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan bilgi etiketindeki bilgilerinin okunur şekilde muayene istasyonuna gitmesi gerekmektedir.

 

  • Onaylanmış “Periyodik Araç Muayene” raporu ile “Trafik Tescil Büroları”na gidilerek, araç üzerinde yapılan değişikliklerin yeniden tescil kuruluşuna bildirilmesi ve işletilmesi gereklidir.
  • Kaynak: AİTM (Araçların İmal, Tadil ve Montajı Yönetmeliği) EK-IV

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WhatsApp İletişim
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Hemen Ara