Otomatik vites aracı manuel (düz) vites araca çevirme

Otomatik vites aracı manuel (düz) vites araca çevirme Araç Projesi

HOŞ GELDİNİZ

Manuel vites dönüşümünüzü resmi hale getirmek, muayeneden sorunsuz geçmek ve trafikte sorunsuz bir şekilde kullanmak için bu adımları takip edebilirsiniz.

İÇERİK:

 1. Giriş
 2. Neden Proje ve Tescil Gerekli?
 3. İşlem Adımları
 4. Yasal yükümlülükler ve yönetmelikler 

 5. Başvuru Süreci
 6. Sıkça Sorulan Sorular
 7. İletişim Bilgileri

Neden Proje ve Tescil Gerekli?

          Otomatik vites kutulu bir  aracın manuel vites kutulu bir araca dönüşümü AİTM yönetmeliğinde izin verilen tadilatlar başlığı altında aktarma organları tadilatı maddesinde değerlendirilir.Karayolları trafik kanununa göre araçlarda yapılan tadilatların en geç bir ay içerisinde bildirilmesi ve tescil belgelerine işletilmesi zorunludur. Diğer taraftan bildirilmemiş ve tescil edilmemiş tadilatlar nedeni ile araçların Tüv muayenesinden de geçmesi mümkün değildir. Dolayısı ile tadilatın uygunluğun yetkili teknik sorumlu makine mühendisi tarafından değerlendirilmesi ve TSE Araç Proje Müdürlüğünden onaylatılması gerekmektedir.

İşlem Adımları

Manuel vites dönüşümünüzü tescil etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Teknik Servis Raporları : İlk olarak, otomatik vites kutusu düz vites kutusu ile değiştirilmiş aracınız için  Sanayi Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bir teknik servisten bu değişikliğin etkilenen ve yönetmelikte tanınmlı teknik düzenlemeler için uygunluğunu değerlendiren raporların alınması gerekir. Bu raporlama süreci ve öncesinde biz destek sağlayacağız.

 2. TSE 360 Online Başvurusu: Tadilat işlemi için TSE 360 online sistemini kullanarak başvuruda bulunacağız. Bu platform, başvurunuzun online olarak yapılmasına olanak tanır ve gereken belgeleri yüklememize yardımcı olur.

 3. Araç Kontrolü: Size bildireceğimiz başvuru numaranız ile TSE araç kontrol merkezlerinde aracınızın fiziki kontrolü yaptırılacak. 

 4. Proje Onayı: Tadilat projenizin uygunluğu incelenir ve onaylanır. 

 5. Onaylı Araç Uygunluk Belgesi: Tüm bu süreçler başarıyla tamamlandığında, onaylı araç uygunluk belgesi size verilir. Bu belge, aracınızın artık resmi olarak tadilatın yapıldığı şekilde kullanılabilir olduğunu gösterir.

 6. Tescil Onayı ve Ruhsat Güncellemesi: Onaylı projeniz ile sırası ile Tüv araç muayenesi ve noterden ruhsat değişikliği işlemlerini yaptırarak tescil işlemini tamamlamış olursunuz.

    Yetkili teknik sorumlu, araç tadilatlarının teknik yönlerini değerlendirir ve bu tadilatların güvenli ve uygun bir şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini denetler. Bu uzman, gerekli kontrolleri yapar tadilat projelerini hazırlar,tadilatın güvenliği ve uygunluğunu onaylar.

Araç tadilatlarında, yetkili teknik sorumlunun deneyimi ve bilgisi çok önemlidir. Bu uzman, tadilatın teknik gereksinimlere uygunluğunu ve yönetmeliklere uygunluğunu doğrulayarak, hem araç sahibinin hem de trafik güvenliğinin korunmasına yardımcı olur.

Yasal Yükümlülükler ve Yönetmelikler

Tadilat işlemleri 97/27/AT Tırmanma Yeteneği, 75/443/AT Hız göstergesi ve geri vites, 71/320/AT Frenler, 70/157/AT Dış gürültü yönetmelikleri gibi yönetmeliklere tabidir. Bu yönetmeliklere uygunluk sağlamak önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Manuel vites dönüşüm tescili ne kadar sürer?

 • Tüm raporlamalar tamamlanıp proje başvurusu yapıldıktan sonra onay süreci yaklaşık 1-5 iş günü arasındadır.

2. Dönüşüm araç projesi  için ne kadar ücret ödemem gerekiyor?

 • Ücretler teknik servis ücretlerine bağlı olarak değişebilir. TSE araç inceleme ücreti 1866 TL dir.Buna ilave olarak teknik servis rapor ücretleri ve yetkili teknik sorumlu mühendisin hizmet bedeli olacaktır.

3.Otomatik vites manuele çevirme muayeneden geçer mi?

 • Tadilatın tescil edilmediği araçların muayeneden geçmesi mümkün değildir.
İletişim Bilgileri

Otomatik vites aracınızın manuel vites araca  dönüşüm projesi ve tescili ile ilgili daha fazla bilgi almak veya sorularınızı sormak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. İletişim bilgilerimiz için lütfen buraya tıklayın.

bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp İletişim
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Hemen Ara