Giyim Sanatkarları İş ve Ticaret Merkezi 3. Ada A Blok No:12 Başakşehir / İSTANBUL

Araç Tip Onayı

Araç Tip Onayı 

Araç Tip Onayı  , bir araç tipine, araç sistemine, araç bileşenine veya ayrı teknik üniteye ait üretim numunelerinin yönetmeliklere (Direktifler) ve teknik düzenlemelere (regülasyonlar) ve uygunluğunun onaylanmasına denir

 Üretici tarafından ürünlere uygulanan tip onay işaretleri (‘e’ veya ‘E’ işaretleri) ile ve AB Tüm Araç Tip Onay şeması (WVTA) kapsamında onaylanan araçlar için bir Uygunluk Sertifikası ile gösterilebilir ( CoC). BM Uluslararası Tüm Araç Tip Onayı (IWVTA) durumunda bir Uygunluk Beyanı (DoC) ile gösterilir.

Süreç, numunelerin seçiminin ve test edilmesinin gözetimini, gerekli belgelendirme sürecinin tamamlanmasını, üretim uygunluğunu (CoP) sağlamak için üretici tarafından alınan önlemlerin değerlendirilmesini içerir.

Tip onayı ve Bilgen Mühendisliğin  sunabileceği hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Farklı türde araçlar, sistemler, bileşenler ve teknik üniteler için tip onayı mevcuttur;

Araç Tipi

Kategori

Motosikletler

L Kategorisi 

Binek Araçlar

M Kategorisi 

Yük Araçlar

N Kategorisi 

Römorklar

O Kategorisi 

Traktörler

T Kategorisi 

Araç kategorileri

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmeliğin amaçları bakımından, aşağıda yer alan araç kategorileri geçerlidir:

  1. a) M kategorisi: Öncelikli olarak yolcuların ve onların bagajlarının taşınması için tasarımlanan ve imal edilen motorlu araçlardır. M kategorisi, aşağıdaki alt kategorilere ayrılır:

1) M1 kategorisi: Oturma yeri sayısının sürücünün oturma yeri ile sınırlandırılıp sınırlandırılmadığına bakılmaksızın, sürücü oturma yerine ilave olarak en fazla sekiz oturma yerine sahip ve yolcuların ayakta duracağı alana sahip olmayan motorlu araçlardır.

2) M2 kategorisi: Yolcuların ayakta duracağı alana sahip olup olmadığına bakılmaksızın, sürücü oturma yerine ilave olarak sekizden fazla oturma yeri olan ve azami kütlesi 5 tonu aşmayan motorlu araçlardır.

3) M3 kategorisi: Yolcuların ayakta duracağı alana sahip olup olmadığına bakılmaksızın, sürücü oturma yerine ilave olarak sekizden fazla oturma yeri olan ve azami kütlesi 5 tonu aşan motorlu araçlardır.

  1. b) N kategorisi: Öncelikli olarak yük taşınması için tasarımlanan ve imal edilen motorlu araçlardır. N kategorisi, aşağıdaki alt kategorilere ayrılır:

1) N1 kategorisi: Azami kütlesi 3,5 tonu aşmayan motorlu araçlardır.

2) N2 kategorisi: Azami kütlesi 3,5 tonu aşan ancak 12 tonu aşmayan motorlu araçlardır.

3) N3 kategorisi: Azami kütlesi 12 tonu aşan motorlu araçlardır.

  1. c) O kategorisi: Römorkları kapsar. O kategorisi, aşağıdaki alt kategorilere ayrılır:

1) O1 kategorisi: Azami kütlesi 0,75 tonu aşmayan römorklardır.

2) O2 kategorisi: Azami kütlesi 0,75 tonu aşan ancak 3,5 tonu aşmayan römorklardır.

3) O3 kategorisi: Azami kütlesi 3,5 tonu aşan ancak 10 tonu aşmayan römorklardır.

4) O4 kategorisi: Azami kütlesi 10 tonu aşan römorklardır.

WhatsApp İletişim
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Hemen Ara