Karavan Araç Projesi

karavana DÖNÜŞÜM ARAÇ TADİLAT PROJELERİ

Motorlu karavana dönüşüm araç projeleri hakkında fiyat almak için bizi arayabilir, detaylı bilgilendirme için aşağıda ki içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

MOTORLU KARAVAN ARAÇ PROJELERİ

Motorlu karavana dönüşümde minimum koşullar

Karavan araç projesi:  Motorlu karavanlar 2018/858 MARTOY yönetmeliğinde özel amaçlı araçlar maddesi altında tarif edilir.Buna göre bir motorlu aracın motorlu karavan olarak tanımlanabilmesi için 

Asgari olarak aşağıdaki teçhizatı içeren yaşam düzeni alanı olan M kategorisi bir araç: 

(a) koltuklar ve masa, 

(b) koltuklardan da dönüştürülebilecek yatacak yer, 

(c) yemek pişirme imkanları, 

(ç) depolama imkanları. Bu donanımlar yaşam bölümüne sıkı bir şekilde sabitlenmelidir. Bununlar birlikte, masa kolayca sökülebilir şekilde tasarımlanabilir.

şartlarını sağlaması gerekir. 

HANGİ ARAÇLAR KARAVANA DÖNÜŞEBİLİR ?

N1 KATEGORİSİ KAMYONETLER ( PANELVAN VEYA ÜST YAPILI) 

N2-N3 KATEGORİSİ KAMYONLAR 

M1 KATEGORİSİ OTOMOBİLLER

M2-M3 KATEGORİSİ MİNİBÜS VE OTOBÜSLER 

MOTORLU KARAVANA DÖNÜŞEBİLİR

TADİLATIN MARTOY EK XI ÖZEL AMAÇLI ARAÇLARIN AT TİP ONAYI İÇİN GEREKLİLİKLER VE NİTELİĞİ MOTORLU KARAVANLAR, CANKURTARANLAR VE CENAZE ARAÇLARI HÜKÜMLERİNE GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİ ESASTIR

KARAVAN PROJE ÇİzİMİ NASIL YAPILIR?

 • Karavan araç projesi başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle aracın tadilatının bitmiş olması gerekir.
 • Dönüşümü yapılan aracı inceler yönetmelikler doğrultusunda değerlendiririz.
 • Herhangi bir eksiklik yok ise TSE 360 sistemi üzerinden başvurusunu yaarız Eksiklik olaması durumunda gerekli uyarıları yapar, düzeltilmesi sonrasında başvuruyu gerçekleştiririz.
 • TSE başvurusu sonrası dosya araç kontrol merkezine havale olur ve başvuru numarası çıkar.
 • Aracınızı başvuru numarası ile araç kontrol merkezine götürür fiziki incelemesini yaptırırsınız.
 • Fiziki incelemesi gerçekleşen aracın dosyası inceleme merkezinden dosya inceleme uzmanına aktarılır. Sırası ile inceleme uzmanı ve teknik yönetici onaylarından geçerek bizim sistemimize düşer. Karavana projesi tamamlanmış olur.           
 • Önemli Not: Yeni bir üst yapı yapılarak tadil edilen karavanlarda aracın tadilat öncesindede pek çok açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir.Bu ve benzeri tadilatlara başlamadan önce bizimle iletişime geçip anlaşmaya varmanız maliyetli geri dönüşlerin önüne geçecektir.

karavana dönüşümde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Aracın öncelikler yukarıda bahsettiğimiz minimum koşulları sağlaması gerekmektedir. 

 • Pişirme alanında gazlı bir ocak kullanılması halinde tüpün oluduğu alanda zeminde yada zemine bitişik olacak şekilde duvarda havalandırma menfezi açılması gerekir.6-7 cm çapında bir menfez deliği açılması çeterli olacaktır.
 • Dolap kapakları yük güvenliği açısından kilitli olmalıdır.Kilit bir kapağın açılması için ikinci bir müdahale gerektirecek  şartları sağlamalıdır.Dolayısı ile amortisorlü kapak vb uygulamalar yeterli değildir.
 •  Masa hariç tüm ekipmanlar araca rijit şekilde bağlı olmalıdır. Yalnız masa portatif olabilir. Yani kullanılırken sabit olmalı gerekli görüldüğünde sökülebilir özellikte olabilir.
 • Masa ve koltuklar yatağa dönüşebilir, yatağa dönüşebilen koltuklar uygulanmış ise ayrıca yatak uygulanmasına gerek yoktur.
 • WC ve DUŞ  alanları karavana dönüşümde zorunlu değildir. Uygulanmasında özel bir koşul yoktur.
 • Cam açılması, araca açılan camların kesinlikle Emark işaretine sahip e belgeli camlar olması gerekir. 
 • İlave aydınlatmalar, Üst yapı imalatı yapılan karavanlarda daha çok dikkat edilmesi gereken husus araca sonradan ilave edilen tüm aydınlatmaların e belgeli olması gerekir. 
 • Elektrikli ve elektronik cihazlar, enerjiyi araçtan almayacak şekilde düzenlenmesi uygundur. Araçtan alması halinde elektromanyetik uyumluluk onayı gerekecektir. 

Motorlu karavana dönüşen araçların kategorisi ne olur? Hangi ehliyet ile kullanılabilir.

Tadilatı gerçekleşen aracın tadilat öncesi kategorisi ne olursa olsun (M1, N1, N2, N3, M2, M3) tadilat sonrası M1 Kategorisi Özel Amaçlı Motorlu Karavana dönüşür.  Ve gövde kodu (SA) dır. Bu doğrultuda Motorlu karavanların B sınıfı ehliyet ile kullanılması mümkündür.

KARAVAN PROJESİ ÜCRETLERİ

Karavana dönüşüm araç projesi için TSE araç ve dosya inceleme ücreti 2023 yılı için KDV dahil 1535 TL dir. 

https://tse.org.tr/IcerikDetay?ID=477&ParentID=7902

Bizim mühendislik hizmet bedelimiz, tadilata göre farklılık göstermektedir. ( alkovenli dönüşüm, panelvandan dönüşüm, çift katlı otobüsten dönüşüm vb ) Whatsapp ile yada telefon araması ile iletişime geçerek aracınız özelinde fiyat alabilirsiniz.

MOTORLU KARAVAN ÇEŞİTLERİ

ARAÇLARIN  İÇ BÖLÜMÜN MİNİMUM OLARAK 2018/858 MARTOY YÖNETMELİĞİNDE TARİF EDİLDİĞİ ŞEKİLDE DİZAYN EDİLMESİ İLE TADİL EDİLEN MOTORLU KARAVANLAR

ARAÇLARIN ÜST YAPISININ YENİDEN İMAL EDİLEREK YAPILAN MOTORLU KARAVANLAR. ALKOVENLİ KARAVANLAR, SEMİ ENTEGRE KARAVANLAR VB 

PROJE ONAY SÜRECİ

1 Aracın tarafımızca kontrolünün yapılması  yönetmeliklere uygunluğunun değerlendirilmesi 

2Varsa eksiklikleri tamamlanan araç için TSE münferit araç uygunluk belgesi başvurusunun yetkili teknik sorumlu mühendisimiz tarafından yapılması

3 Aracın TSE araç kontrol merkezinde fiziki incemesinin yapılması 

4 TSE Dosya inceme uzmanlanları tarafından uygunluk belgesinin onaylanması 

Tasarımın Yönetmeliklere Uygunluğunun Kontrolü 100%
100%
TSE Onaylı Yetkili Mühendis Başvurusu 100%
100%
TSE Onaylı Münferit Araç Uygunluk Belgesinin Teslimi 100%
100%
Yüzlerce onaylı projeden gelen tecrübe 100%
100%

Etiketler: Karavan projesi, karavan projesi nasıl yapılır, karavan dönüşümü projesi, karavan projesi, motokaravan projesi, karavana dönüşüm projesi, karavan projesi çizdirmek 2022, karavan projesi fiyatları 2022, karavan proje firmaları, karavan proje çizimi maliyetleri, istanbul karavan projesi, istanbulda karavan projesi çizen firmalar, kamyoneti karavana çevirme, otobüsü karavan yapmak, karavan projesi fiyatları 2022, karavan çizimi fiyatları, karavan çizimi, karavan proje çizimi, karavan projesi hakkında bilgiler, karavan blog, istanbul karavan projeleri, karavan projesi çizen firmalar, karavan projesi nasıl çizdirilir, karavan ruhsatı alma, karavanı ruhsata işletme 2022, karavan istanbul, karavan projesi çizimi 2022, karavan ruhsatı hakkında bilgi, karavan projesi, karavan araç projesi, karavan projesi 2022 karavan projesi yaptırmak istiyorum

ONAYLI PROJELERİMİZDEN ÖRNEKLER

hizmetlerimiz
çözümler

Tadilat özelinde yönetmeliklere göre değerlendirmemizi yapar. Bu doğrultuda yönlendirme yaparız.

MARTOY  (AB/2018/858)

MOTOY    (2002/24/AT)

TORTOY   (2003/37/AT)

Çerçeve yönetmelikleri ve

İlgili tüm regülasyonlar 

AİTM yönetmeliği

 

 

ARAÇLARIN  İÇ BÖLÜMÜN MİNİMUM OLARAK 2018/858 MARTOY YÖNETMELİĞİNDE TARİF EDİLDİĞİ ŞEKİLDE DİZAYN EDİLMESİ İLE TADİL EDİLEN MOTORLU KARAVANLAR

WhatsApp İletişim
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Hemen Ara