Motor Değişimi Projesi Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

MOTOR DEĞİŞİMİ PROJELERİNDE KARŞILAŞILAN SORU VE SORUNLAR İLE İLGİLİ HAZIRLADIĞIMIZ BU MAKALENİN AYDINLATICI OLACAĞINA İNANIYORUZ

SORU:      –  HURDA VB. ARAÇTAN ÇIKMA İKİNCİ EL  MOTOR SATIN ALDIM RUHSATA İŞLETEBİLİR MİYİM ?

CEVAP:      İlgili montajı gerçekleşebilmesi için ;

Motorun çıkarıldığı aracın markası sizin aracınız ile aynı olmalı, eğer aynı değil ise yalnızca motor üreticilerinin aynı firma olduğu belgelendirilmesi halinde veya Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT, Araç dış gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51,Motor gücü: 80/1269/AT, Dizel Egzoz Dumanı: 72/306/AT,  teknik servis raporlarının alınması ile mümkündür.

Motorun çıkarıldığı aracın model yılı sizin aracınızın model yılına eşit yada daha yeni olmalı, eğer daha eski model motor ile işlem yapılacak ise ilgili yıllar arasında aracın tip onay numarasının değişmediği belgelendirilmeli. Bu şart da sağlanmıyor ise motor değişimi tadilat projesinin yapılabilmesi için – Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT, – Araç dış gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51, – Motor gücü: 80/1269/AT, – Dizel Egzoz Dumanı: 72/306/AT, Yönetmeliklerine göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranacaktır. 

Değişim yapılan motorların motor güçlerinde benzinli araçlarda %30 dan fazla güç farkı, dizel araçlarda %50 den fazla güç farkı olmamalı (örneğin sizin aracınızın motor gücü 100 kW, ise benzinli araçta max. 130 Kw dizel araçta max. 150 kW motor ile değişiklik yapabilirsiniz) eğer güç farklı sınır değerleri aşıyor ise; – Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT, – Araç dış gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51, – Motor gücü: 80/1269/AT, – Dizel Egzoz Dumanı: 72/306/AT, Yönetmeliklerine göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranacaktır.

SORU: HURDA VB. ARAÇTAN ÇIKAN İKİNCİ EL MOTOR SATIN ALDIM MOTOR DEĞİŞİM PROJESİ İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

CEVAP:  PROJENİN YAPILABİLMESİ İÇİN BİR ÖNCE Kİ SORUNUN CEVABINDA Kİ ŞARTLARIN SAĞLANMANIN YANI SIRA

1 -) Aracınıza takılmak üzere sökülen motorun bulunduğu araca ait ruhsat fotokopisi gerekmektedir.

2-) Motor çıkma parça satıcısından alınması halinde; Bertaraf formu , satış faturası Motor araç sahibinden alınması halinde noter satışı  evrakları gerekmektedir.

3-) Sizin aracınızın ruhsat aslı gerekmektedir.

SORU : ARACIMA TAKTIRDIĞIM MOTORUN SİLİNDİR HACMİ İLE ARACIMIN SİLİNDİR HACMİ UYUŞMUYOR PROJELENDİRİLEBİLİR Mİ?

CEVAP: SİLİNDİR HACMİNE İLİŞKİN SINIRLANDIRMA BULUNMAMAKTADIR.

SORU: YURT DIŞINDAN İTHAL EDİLEN VEYA ARAÇ ÜRETİCİSİNDEN ALINAN ARACIMIN MOTORUNUN  ORİJİNAL TİPİNDEKİ MOTORU RUHSATIMA İŞLETEBİLİR MİYİM ?

CEVAP : MOTOR DEĞİŞİMİNİN MONTAJ UYGUNLUK RAPORU İLE TESCİL EDİLMESİ MÜMKÜNDÜR –

Gerekli evrakları ; -GÜMRÜK VERGİ ALINDI MAKBUZU -GÜMRÜK BEYANNAMESİ -MOTORUN SİZE GELENE  KADAR GÖRDÜĞÜ SATIŞLARA AİT TÜM FATURALARIN FOTOKOPİSİ -MOTOR MONTAJI YAPILAN ARACIN RUHSAT ASLI

MOTOR DEĞİŞİMİ PROJELERİ İLE İLGİLİ SORULARINIZ İLE İLGİLİ YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ. .

Benzer gönderiler

Yorumlar (58)

Merhaba suan guncel olarak nissan 2jz motorunu hemen hemen her marka aracin üstüne takiyorlar işlemesinde problem oluyormu?

Merhaba farklı marka motor montajlarında test raporları aranır. Bu test raporları maliyetlidir.

1.4 şahini motor değişmeden 1.6 ve üstüne çevirebilirmiyiz yada komple sandık motor atsak 1.6 fiyat ne çıkar cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Merhabalar motor gücü sınır deerleri aşmıyor ve aynı marka aracın motoru ise mümkün

Merhaba
2.0 benzinli motor yerine 1.6 benzinli motor takak maliyetli midir?

bilgen simsek akman

Merhaba motor değişiminde silindir hacmi değil motor gücü önemlidir.

Merhabalar 2011 model Corsa d 1.4 otomatik aracım var. Örneğin yeni kasa bir opel corsa motor şanzıman takım olarak değiştirmek istesem güç değerleri , üretici , mekanik ve emisyon değerleri eşleşeceğinden sadece projelendirme yeterli olacakmıdır?

Merhabalar
Mazda 323 HB 1991 model 1.6 Benzinli aracım için
Renault 1.5 DCI Dizel motor takmak ve Honda Civic CVT Şanzıman la kombinasyon yapmak istiyorum.
Malzemeleri satın alsam değişim projesini çizebilir misiniz mümkün mü?

Merhaba Resmi olarak mümkün olabilir ancak test maliyetleri çok yüksek olur tavsiye etmem

Aynı şekilde Audi 2.0 benzinli aracımda enjeksiyon sorununu çözemediğim ve benzinde çalıştıramadığım için, 1.9 TDİ veya 2.5 TDİ motorla değişim düşünmekteyim. Bu değişimi projelendirip muayene yaptırmam mümkün mü ?

selamlar orijinal tipinin haricinde motor değişimlerinde teknik servis raporları aranır

Benzinliyse benzinli dizelse dizel yapabilirsin diye biliyorum. Ayrıca dizel bir araçta cvt uygun olmaz yüksek torkdan dolayı yerinde olsam 1.6 honda motoru koysan çok daha iyi yürür ve verimli olur .

bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WhatsApp İletişim
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Hemen Ara