Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde Önemli Değişiklik

okul servis aracı yönetmeliğinde değişiklik

T.C. Danıştay Sekizinci Dairesi’nin 2021/5662 esas kararı doğrultusunda, Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde, 31579 sayılı Resmi Gazete’de yapılan bazı değişikliklerin yürütmesi durdurulmuştur

Koltuk Sensörü, İç Mekan Kameraları, 3 Nokta Kemer vb. Yeni Özellikler

Söz konusu Danıştay kararından önce sadece 2018 model ve sonrası imal ve tadil edilen okul servis araçlarında aranılan; 3 nokta emniyet kemeri, oturmaya duyarlı sensörlü koltuk ve iç mekan kamera sistemi özellikleri, 27.06.2022 tarihinden itibaren 2017 ve öncesi model yaşına sahip araçlarda da aranılacak ve bu özelliklere sahip olmayan araçlar araç muayenesinde ağır kusurlu sayılacaktır.

üç nokta emniyet
koltuk sensörü

Cam Filmi ve Renkli Camlar (Orijinal Fabrika Çıkışlı Camlar Dahil)

Okul servis araçlarında iç mekânı gösteren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan, tip onay mevzuatına uygun şeffaf cam dışında cam kullanılamaz, renkli film tabakalarına müsaade edilmez. Bu doğrultuda okul servis araçlarında fabrika çıkışlı da olsa renkli camlara izin verilmeyecek ve bu araçlar ağır kusurlu sayılacaktır.

Okul servisi araçların belirtilen şartları sağlamaması halinde okul servisi aracı olarak kullanılması mümkün olmayacaktır.

okul servisi aracı iptali nasıl yapılır ?

Okul servisi bir aracın okul servisinden çıkarılması için araç proje yaptırılması gerekmektedir. 

Yetkili araç proje mühendisi tarafından yapılan başvuru neticesinde TSE den onaylanan proje ile Tüv muayenesini yaptırmanız. Sonrasında da noterden ruhsatınızı değiştirmeniz yeterlidir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cep
+90 533 469 64 08
akmanmy@gmail.com

Ofis Sabit Telefon
+90 212 407 11 11

bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WhatsApp İletişim
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Hemen Ara