Giyim Sanatkarları İş ve Ticaret Merkezi 3. Ada A Blok No:12 Başakşehir / İSTANBUL

Motor Değişimi Araç Tadilat Projesi ve Montaj Uygunluk Raporu

Motor Değişimi Araç Tadilat Projesi ve Montaj Uygunluk Raporu

26 Ekim 2016 tarihli resmi gazetede yayınlanan Araçların İmal, Tadil Ve Montajı Hakkındaki yönetmelikte motor değişimi tadilatları Ek 4 madde 4.1 de ele alınmıştır.

Yönetmeliği ilgili maddesi değerlendirildiğinde orijinal tipinde ki motor değişikliklerinde Tadilat Projesi kavramının yerini Montaj Uygunluk Raporunun aldığını görüyoruz.

“MONTAJ UYGUNLUK RAPORU KAPSAMINDA Kİ DEĞİŞİKLİKLERDE YENİ MOTORUN TESCİLİ İÇİN TÜV MUAYENESİNE GEREK YOKTUR. TSE ARAÇ PROJE MÜDÜRLÜKLERİ TARAFINDAN ONAYLANMIŞ MONTAJ UYGUNLUK RAPORU İLE TÜV MUAYENESİNE GEREK OLMAKSIZIN NOTERLERDE ARACINIZN TESCİLİNİZİ YAPTIRABİLİRSİNİZ.”

Peki montajını yapacağımız motorun orijinal tipte olduğunu nasıl tespit ederiz ?

Sıfır olarak alınmış bir motorda motor üreticisinin aracınıza uygun olarak ürettiği motor gücü ve emisyon seviyeleri aracınız ile eşdeğer olan bir motor tercih etmeniz yeterli olacaktır

***İkinci el yani çıkma sandık motorun orijinal tipte olduğunun tespiti aşağıda ki kontroller yapılır

Motorun söküldüğü aracın model yılı sizin aracınızın model yılına eşit veya daha yeni olmalı.

Daha eski bir modele ait motor montajı yapılacak ise araçların temel araç uygunluk belgeleri temin edilerek yeni montajı yapılacak olan motorun emisyon seviyelerinin eş değer olduğu görülmeli.

Motorun söküldüğü aracın markası sizin aracınızın markası ile aynı olmalı.

Farklı marka bir araçtan çıkan motorun kullanılması halinde ise motor üreticilerinin ortak olduğu ,emisyon seviyelerinin eşdeğer olduğu tevsik edilmeli.

Motorun söküldüğü aracın ve sizin aracınızın tescil belgelerinde motor güçleri aynı olmalı

Önemli Not: Motor blok değişiklikleri montaj uygunluk raporu kapsamındadır.

EĞER ARACINIZA MONTAJI YAPILAN MOTOR YUKARIDA Kİ ŞARTLARI SAĞLAMIYOR, YANİ ORİJİNAL TİP DE DEĞİL İSE DEĞİŞİKLİK MOTOR DEĞİŞİMİ TADİLAT PROJESİ KAPSAMINA GİRMEKTEDİR.

Buna göre; Aracın imal yılı (modeli) esas alınarak aynısı veya daha sonra imal edilen ve asgari mevcut emisyon seviyesinde motorlar kullanıldığında;

Benzinli araçlar için ; araçlarda aracın ilk imalatındaki motor gücünden %30 dan fazla güç farkı, Dizel araçlar için aracın ilk imalatındaki motor gücünden %50 den fazla güç farkı olmadığında, tadil edilen motor için aracın orijinal motoru ile aynı motor ailesine sahip olması şartı ile egzoz emisyonu ve araç dış gürültüsünün ilgili yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik servis raporuna gerek olmaksızın projelendirilebilir

Ancak ; Güç farkının yukarıda belirtilen değerlerden daha fazla olması veya aracın imal yılından (modeli) daha önce imal edilen motor kullanılması durumunda, Yakıt sisteminin benzinli motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora tadil edildiğinde, Tadil edilen motor için; egzoz emisyonu, araç dış gürültüsü, motor gücü ve dizel egzoz dumanı mevzuatından ilgili mevzuatına göre uygulanabilir olanlar için tip onay belgesi veya teknik servis raporu ile projelendirilmesi mümkündür.

Önemli Not: “LPG/ LNG/CNG gibi yakıt sistemleri araçlar ile LPG/ LNG/CNG gibi ilave yakıt sistemi yapılmış araçlarda tadilatın BM/AEK Regülasyon 110’a uygunluğu teknik servis tarafından tevsik edilmelidir. İlave yakıt sistemli araçlarda ilave yakıt sisteminin sökülmesi halinde teknik servis raporuna gereksinim duyulmaz.

” Motor Değişimi Araç Tadilat Projeleri ve Montaj Uygunluk Raporlarında İstenilen Evraklar

İkinci El Motor İçin Motor Değişimi Projesi Yapılması Halinde (Montaj veya Tadilat)

1-) Noter onaylı motor bloğu satış sözleşmesi yada Hurdaya ayrılmış bir motorun çıkma olarak alınması halinde bertaraf formu ile birlikte motorun size gelene kadar ki faturaları.

2-) Montajı yapılan motorun çıktığı araca ait ruhsat fotokopisi 3-) Motor montajı yapılan araca ait ruhsat

Sıfır Motor İçin Motor Değişimi Projesi yapılması Halinde(Montaj veya Tadilat) 1-) İthal ise gümrük beyannamesi ve vergi alındı makbuzu

2-) Yerli ise imalat beyanı

3-) Üreticiden motor montajı yapılan araç sahibine kadar birbirini takip eden faturaların fotokopileri

4-) Motor değişimi yapılan araca ait ruhsat 

 

https://www.bilgenaracproje.com/motor-degisimi-projesi-sik-sorulan-sorular-ve-cevaplari.html

WhatsApp İletişim
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Hemen Ara