Giyim Sanatkarları İş ve Ticaret Merkezi 3. Ada A Blok No:12 Başakşehir / İSTANBUL

Koltuk İlavesi – Çıkarılması Araç Tadilat Projesi

 

Panelvan araçlarınıza koltuk ekleme projeleri, 

Koltuk ilavesi ile kamyonetten otomobil veya minibüse dönüşüm projeleri, Otomobilden minibüse dönüşüm projeleri,

9+1 Minibüsten 8+1 otomobile dönüşmü projeleri 

araç özelinde incelenerek  tarafımızca yapılabilmektedir-

Bizimle iletişime geçebilirsiniz 0533 469 64 08

N1 kategorisi araçlara cam açılması ve koltuk eklenmesi tadilatı fabrikadan N1 kategorisi panelvan olarak çıkmış araçlara yan ve arka camlar ile birlikte koltuk ilavesi yapılmasını kapsamaktadır.

Panelvan araçlara cam açma ve  koltuk ekleme projelerinde 5 yılını doldurmamış araçlarda % 11 ÖTV farkı çıkacağı göz önünde bulundurulmalıdır

Mercedes vito kamyonetten 6+1 yada 8+1 otomobile dönüşüm araç projesi 
Araç özelinden kontrol edilerek Mercedes vito kamyonet  koltuklu araçlarda koltuk sayısı 6+1 yada 8+1 otomobile dönüşümü mümkün olabilmektedir.

 

OPEL CORSA CAM AÇMA VE KOLTUK EKLEME 

 İki  kişi (Şöför +1 ) kapasiteli üretilmiş olan opel corsa van kamyonet  araçların   4 kişi (şöför+3) kapasiteli yanları camlı çift sıra koltuklu kapalı kasa kamyonete dönüşümü mümkündür.

Ayrıca  2002-2006  model arası araçlar için koltuk ilavesi ile birlikte M1 kategorisi otomobile dönüşümüde yapılabilmektedir

9+1 M2 KATEGORİSİ MİNİBÜS ARAÇLARIN KOLTUK SAYISI 8+1 E DÜŞÜRÜLEREK OTOMOBİLE DÖNÜŞÜMÜ

Volkswagen Caravelle , Transporter Mercedes vito benzeri 9+1 koltuklu araçlarda koltuk sayısı 8+1 e düşürülerek otomobile dönüşümü mümkün olabilmektedir. Araç özelinde değerlendirilmesi gerekir.

RENAULT KANGO CAM AÇMA VE  KOLTUK EKLEME 

 İki  kişi (Şöför +1 ) kapasiteli üretilmiş olan renault kangoo kamyonet  araçların   4 kişi (şöför+3)  veya 5 kişi (şöför+4) kapasiteli yanları camlı çift sıra koltuklu kapalı kasa kamyonete dönüşümü mümkündür.

M1 kategorisi otomobile dönüşümü mümkün değildir

FIAT DOBLO CAM AÇMA VE  KOLTUK EKLEME 

 İki  kişi (Şöför +1 ) kapasiteli üretilmiş olan fiat doblo kamyonet  araçların  5 kişi (şöför+4) kapasiteli  yanları camlı çift sıra koltuklu kapalı kasa kamyonete dönüşümü mümkündür.

M1 kategorisi otomobile dönüşümü mümkün değildir

OPEL COMBO CAM AÇMA VE  KOLTUK EKLEME 

 İki  kişi (Şöför +1 ) kapasiteli üretilmiş olan opel combo kamyonet  araçların  5 kişi (şöför+4) kapasiteli  yanları camlı çift sıra koltuklu kapalı kasa kamyonete dönüşümü mümkündür.

M1 kategorisi otomobile dönüşümü mümkün değildir

VOLKSWAGEN CADDY CAM AÇMA VE  KOLTUK EKLEME 

 İki  kişi (Şöför +1 ) kapasiteli üretilmiş olan volkswagen caddy kamyonet  araçların  5 kişi (şöför+4) kapasiteli  yanları camlı çift sıra koltuklu kapalı kasa kamyonete dönüşümü mümkündür.

M1 kategorisi otomobile dönüşümü mümkün değildir

VOLKSWAGEN TRANSPORTER CAM AÇMA VE  KOLTUK EKLEME 

 Üç  kişi (Şöför +2 ) kapasiteli üretilmiş olan volkswagen transporter kamyonet  araçların  6 kişi (şöför+5) kapasiteli  yanları camlı çift sıra koltuklu kapalı kasa kamyonete dönüşümü mümkündür.

M1 kategorisi otomobile dönüşümü mümkün değildir

FORD COURIER CAM AÇMA VE  KOLTUK EKLEME 

 İki  kişi (Şöför +1 ) kapasiteli üretilmiş olan FORD COURIER kamyonet  araçların  4 kişi (şöför+3) kapasiteli  yanları camlı çift sıra koltuklu kapalı kasa kamyonete dönüşümü mümkündür.

M1 kategorisi otomobile dönüşümü mümkün değildir

PEUGEOT 206 VAN CAM AÇMA VE  KOLTUK EKLEME 

 İki  kişi (Şöför +1 ) kapasiteli üretilmiş olan PEUGEOT 206 VAN kamyonet  araçların  4 kişi (şöför+3) kapasiteli  yanları camlı çift sıra koltuklu kapalı kasa kamyonete dönüşümü mümkündür.

M1 kategorisi otomobile dönüşümü mümkün değildir

FORD CUSTOM CAM AÇMA VE  KOLTUK EKLEME 

 Üç  kişi (Şöför +2 ) kapasiteli üretilmiş olan FORD CUSTOM kamyonet  araçların  6 kişi (şöför+5) kapasiteli  yanları camlı çift sıra koltuklu kapalı kasa kamyonete dönüşümü mümkündür.

M1 kategorisi otomobile dönüşümü mümkün değildir

FORD FİESTA VAN CAM AÇMA VE  KOLTUK EKLEME 

 İki  kişi (Şöför +1 ) kapasiteli üretilmiş olan FORD FİESTA VAN kamyonet  araçların  4 kişi (şöför+3) kapasiteli  yanları camlı çift sıra koltuklu kapalı kasa kamyonete dönüşümü mümkündür.

M1 kategorisi otomobile dönüşümü mümkün değildir

FIAT DUCATO  CAM AÇMA VE  KOLTUK EKLEME 

 Üç  kişi (Şöför +2 ) kapasiteli üretilmiş olan Fiat Ducato kamyonet  araçların 6 kişi (şöför+5) kapasiteli  yanları camlı çift sıra koltuklu kapalı kasa kamyonete dönüşümü mümkündür.

M1 kategorisi otomobile dönüşümü mümkün değildir

 

CAM AÇMA VE KOLTUK EKLEME İŞLEMİ YAPILACAK ARACIN UYGUNLUĞUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ 

 Araca koltuk ilavesi  yapılıp yapılamayacağının kontrolü için aracın tescil belgesini ve tip etiketini dijital ortamda bizimle paylaşılması gerekmektedir 

En kısa sürede kontrol sağlanıp bilgilendirme yapılacaktır

CAM AÇMA VE KOLTUK EKLEME İŞLEMİ YAPILAN ARACIN PROJE VE TESCİL SÜRECİ 

Tadilatı tamamlanmış ve projesi tarafımızca yapılmış olan araç için araç sahibi tarafından sırası TÜV muayenesi ve noterden ruhsat değişikliği işlemleri yapılması gerekmektedir.

Koltuk Söküm Projeleri

Koltuk söküm projeleri yapılırken araçların istihab haddine göre kategorilerinin değişip değişmediğine dikkat edilmelidir. 

16+1 Araçlar 12 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6495 sayılı yasa ile minibüs olarak tescil edilecektir.

16+1 araç sahipleri trafik tescil bürolarından ruhsatlarında gerekli değişiklikleri yaptırabilirler. 16+1 den az veya fazla koltuğu olan araçlar için koltuk ilave-söküm işlemleri yaptırılarak 16+1 e çevrilmesi halinde araç tadilat projesi yaptırılması gerekmektedir.

Araç projesi sonrası proje ve araç ile birlikte TÜVTÜRK muayene istasyonuna sonrasında ise trafik tescil birimine (noter) başvurmaları gerekmektedir..


https://tse.org.tr/IcerikDetay?ID=477

TSE Araç proje hizmetleri 

WhatsApp İletişim
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Hemen Ara