İstiap Haddi Tespiti

İSTİAP HADDİ TESPİTİ

Tescil belgesinde Azami yüklü ağırlığı yazmayan veya hatalı olan aralar için aşağıda tarif edilen şartlarda Karayolu Uygunluk Belgesi alınarak. Sorunun giderilmesi mümkündür.

(1) Trafik tescil kayıt bilgilerinde yer alan “İzin verilen azami kütle” ve “Aracın yürür vaziyettekütlesi”nden tespit edilen ve tanımı AİTM EK I 6.4.’te yer alan “istiap haddi” değerininbelirlenemediği veya hatalı olduğu durumlarda, AİTM yetkili teknik sorumlularınca AİTM Araç Uygunluk Belgesi (Karayolu Uygunluk) kapsamında, “istiap haddi tespiti” için başvuruyapılmalıdır. Başvuru eklerinde, istiap haddi tespiti istendiğine dair Kamu Kurumu yazısı veya araç muayenesinden ağır kusur alındığına dair muayene raporu ibraz edilecektir.

 

(2)Başvuruya esas araç, boş ağırlığı ULM-03-TL-00-008 Ölçme Talimatı’na göre tartılarak kontrol edilecektir.

(3)AİTM Münferit Araç Uygunluk Belgesinin açıklama kısmında “Bu belge aracın istiap haddini tespit
etmek için düzenlenmiştir” ibaresinin yazılı olması gerekmektedir.
O4 kategori, azami yüklü ağırlığı Karayolları Trafik Yönetmeliği 128’inci maddede belirtilen sınırdeğerleri aşan ve özel izinle trafiğe çıkan araçlarda, azami yüklü ağırlığın hatalı olması durumunda; temel
araç imalatçısının beyanı esas alınacaktır. Temel araç imalatçısının kapanmış olması durumunda, azamiyüklü ağırlık değeri lastik yük indeksi ve dingil kapasiteleri göz önünde bulundurularak yetkili teknik
sorumlu tarafından beyan edilebilir, ancak beyan edilen değer bir önceki azami yüklü ağırlığından fazla olamaz.

bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WhatsApp İletişim
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Hemen Ara